Superior Fall Trail Races Ultra Marathon

100 Mile Results

[table “8” not found /]

2010 Results

place Last name First Name Age M/F Finish Time
1 Peterson Brian 26 M 22:35:28
2 Casseday Adam 30 M 23:48:08
3 Schwartz-Lowe Adam 37 M 26:58:01
4 Ming Nolan 35 M 27:05:10
5 Wheeler Sheryl 47 F 27:42:03
6 Hanson Christopher 39 M 28:42:40
7 LaRosa Valeria 34 F 28:42:53
8 Humphrey Dale 51 M 29:14:56
9 Maas John 49 M 29:39:54
10 Meyers Scott 42 M 29:48:18
11 Scotch Christopher 33 M 30:17:43
12 Hendrickson Ronald 44 M 31:24:44
13 Holak Andy 42 M 32:23:49
14 Donnelly Susan 47 F 32:25:20
15 Cochran Molly 35 F 32:28:51
16 Gengler Bill 56 M 32:28:53
17 Peltonen Shane 36 M 32:34:49
18 Kuzma Daniel 28 M 33:15:12
19 Birkholz Brad 42 M 34:42:40
20 Husveth Jason 38 M 34:55:57
21 Sigurdur Dallas 39 M 35:19:42
22 Woods Brian 45 M 35:23:20
23 Swistun Kazimierz 58 M 35:57:15
24 Saari Lynn 45 F 36:00:13
25 Saari Daryl 47 M 36:00:24
26 Clinton Steven 22 M 36:13:47
27 Grabowski Steve 43 M 36:22:24
28 Skytte Eric 43 M 36:38:34
29 Taylor John 48 M 36:45:05
30 Thompson Shelly 46 F 36:52:45
31 Flynn Ryan 30 M 36:53:26
32 Rytman Kathleen 42 F 36:56:28
33 Niemann Ted 47 M 36:56:45
34 Gustafson John 58 M 37:07:02
35 Wilson Jim 50 M 37:28:59
36 Bothwell Rick 49 M 37:36:57
37 Drey Dennis 58 M 37:47:12
38 Dolan Robert 44 M 38:02:17
39 Hill Angela 34 F 38:20:01
40 Roe Tim 31 M 38:20:04
41 Braun Barb 42 F 38:41:07

2009 Results

 

Place First Name Last name Age State Time In
1 Angus Repper 37 PA 26:31:47
2 Christopher Hanson 38 MN 27:05:47
3 Kevin Grabowski 40 WI 28:19:26
4 Nicholas Olson 29 WI 28:48:04
5 Pat Susnik 44 MN 28:51:44
6 Vishal Sahni 29 IL 30:46:45
7 Eva Pastalkova 34 NJ 30:59:32
8 Gary Knipling 65 VA 32:04:04
9 Susan Donnelly 46 TN 32:08:41
10 Connie Lutkevich 41 MN 32:47:30
11 Robert Mitchell 30 MN 33:28:32
12 Christopher Koch 27 MN 33:28:41
13 John Taylor 47 MN 33:33:05
14 John Stewart 47 MN 33:48:27
15 Bryce Carlson 28 GA 33:49:30
16 Daryl Saari 46 MN 34:17:31
17 Scott Meyers 41 WI 34:31:48
18 Erik Dalgaard 46 MN 35:02:41
19 Kathleen Yarger 33 IL 35:14:28
20 Peter Wyant 27 WI 35:19:46
21 Kathleen Rytman 41 WI 35:20:58
22 Robert Murphy 51 NE 35:21:14
23 Wouter Hamelinck 27 BEL 35:21:15
24 Glen Hill 60 WI 35:28:47
25 Zach Pierce 36 MN 35:45:45
26 Kazimierz Swistun 57 IL 35:47:11
27 Ryan Carter 32 MN 36:13:54
28 Dan Mattimiro 48 MN 37:08:21
29 Willie Lambert 47 KS 37:13:57
30 Richard Chrz 37 WI 37:28:40
31 Stuart Johnson 50 KS 37:29:18
32 Debra Johnson 49 KS 37:29:19
33 Kevin O’Grady 50 OH 37:37:19
34 Sara Lovett 40 MN 39:04:05
35 Lynn Saari 44 MN 39:04:05
36 Ryan Flynn 29 MN 40:06:53
70 starters

2008 Results

 

LAST NAME FIRST NAME Finish Time
Gardner Chris 21:57:53
Ziegenfuss Joe 23:46:39
Bjerkness Brent 25:54:02
Lavin Helen 26:49:22
Hanson Chris 28:34:32
Meyers Scott 28:48:28
Humphrey Dale 29:15:18
Brown Jasper 29:51:45
Whorton Kris 30:15:20
Whorton Randy 30:15:20
Frost Jerry 30:17:27
Bero Ron 31:01:10
Hansel Doug 31:20:25
Davis Andrew 31:20:28
Boon Jason 31:44:39
Mitchell Peter 31:51:54
Donnelly Susan 32:16:28
Saari Daryl 32:25:00
Gengler Bill 32:28:43
Lisey Robert 33:04:58
Taylor John 33:06:47
Patten Matthew 33:39:15
Sheets Gary 33:39:15
Swistun Kazimierz 33:39:28
Webeck Kris 34:16:34
Berg Julie 34:34:05
Johnson Stuart 34:44:59
Holtz Kami 35:51:30
Birkholz Brad 36:01:25
Treder Julie 36:01:26
Lopez Casey 36:53:41
Boom Shawn 37:00:18
Roe Timothy 37:24:14
Jahoda James 37:39:12
Simons Laurie 37:39:12
Griffith Christian 38:35:19

2007 Results

Place Last Name First Name Finish Time
1 Davis Wynn 23:17:26
2 Meyers Scott 26:59:08
3 Rembleski Duke 27:05:57
4 Jaeger Paul 28:46:43
5 Hanson Christopher 29:21:29
6 Frost Jerry 30:43:51
7 Long Matt 31:32:09
8 Donnelly Susan 32:35:58
9 Saari Daryl 32:57:52
10 Sigurdur Dallas 33:18:49
11 O’Grady Kevin 33:56:42
12 Swistun Kazimierz 34:54:25
13 Husveth Jason 35:26:09
14 Farmer Diane 35:31:07
15 Triplett Bob 35:31:07
16 Giannunzio Gary 35:34:37
17 Berg Julie 35:37:07
18 Johnson Stuart 35:37:07
19 Taylor John 35:37:09
20 Lopez Casey 36:48:27
21 Lisey Robert 36:59:31
22 Johnson Shannon 37:00:08
23 Sauld Alfred 37:26:55
24 Kaminski Dick FINISHED
25 Lovett Sara FINISHED

2006 Results

Place Last Name First Name M/F Age Bib Time
1 Andrish Sean M 36 732 21:42:11
2 Bunk Craig M 36 702 25:37:33
DQ Hanson Chris M 35 731 27:54:39
3 Meyers Scott M 38 719 28:27:00
4 Owens Kerry F 43 720 29:37:26
5 Sigurdur Dallas M 35 725 29:42:49
6 Kasper Dan M 48 716 30:09:56
7 Frost Jerry M 51 706 31:07:49
8 Ure Tina F 46 728 31:32:42
9 Finn John M 36 729 31:33:19
10 Hansel Doug M 46 730 33:55:20
10 Gengler Bill M 52 707 33:55:30
12 Holtz Allan M 56 711 34:49:40
13 Weix Kathy F 57 734 35:30:25
14 Sheets Gary M 54 724 35:32:05
15 McKinzie Deborah F 36 718 35:42:50
16 Lovett Joe M 39 717 36:40:40
17 Johnson Stuart M 47 714 37:17:40
18 Fors Joel M 49 733 37:25:18
19 Saari Daryl M 43 722 37:47:50
DNF Barton Maria F 40 700 DNF
DNF Berg Julie F 41 701 DNF
DNF Dalgaard Mark M 47 704 DNF
DNF Farmer Diane F 28 705 DNF
DNF Giannunzio Gary M 61 708 DNF
DNF Holak Andy M 38 710 DNF
DNF Hughes David M 60 712 DNF
DNF Hughes Greg M 30 713 DNF
DNF Kaminski Dick M 69 715 DNF
DNF Reif Dirk M 44 721 DNF
DNF Sauld Alfred M 60 723 DNF
DNF Taylor Alex M 44 726 DNF
DNF Thompson Susan F 43 727 DNF

2003 Results

Place First Name Last Name Gender Age City State Time
1 Doug Hansel M 43 Colesburg IA 26:42:43
2 Keith Knipling M 27 Chicago IL 26:54:33
(tie) 3 Mark Switala M 43 St. Clair MI 28:35:30
(tie) 3 Tim Bloch M 46 St. Clair MI 28:35:30
5 Johnny Gooch M 51 Bemidji MN 29:02:44
(tie) 6 Ed Wirth M 38 Warrenville IL 30:35:21
(tie) 6 Steve Krampe M 53 Maplewood MN 30:35:21
8 Richard Plezia M 45 Morton Grove IL 31:56:31
9 Susan Donnelly F 40 Oak Ridge TN 32:03:38
10 Stuart Johnson M 44 Shawnee KS 32:37:33
11 Jerry Frost M 47 St. Louis MO 32:37:33
12 Bonnie Riley F 50 Plymouth MN 32:49:39
13 Dallas Sigurdur M 32 Winnipeg CAN 33:12:58